El propietari pot accedir al seu habitatge llogat?

Al llogar un habitatge o habitació, resulta preocupant per al propietari les condicions del seu immoble. Davant dels dubtes, és comú que com a arrendatari decideixi acudir a el lloc mentre els seus inquilins no hi són. Aquí et aclarim si el propietari té o no el dret a accedir al seu habitatge llogat.

¿Es pot entrar a un habitatge llogat?

Molts són els dubtes que sorgeixen davant la relació d’arrendament d’habitatges. Una d’elles es deu a l’ingrés de l’propietari a l’habitatge estant aquesta llogada. Per això, aquí expliquem si el propietari té dret o no a accedir al seu habitatge llogat.

Mentre la propietat estigui registrada sota contracte d’arrendament, el propietari no pot ingressar sense permís de l’inquilí al seu habitatge. En aquest sentit, la Constitució Espanyola, en el seu article 18.2, estableix que “L’habitatge és inviolable. Qualsevol entrada o registre no podrà realitzar-se sense el consentiment de l’propietari o sense resolució judicial, llevat dels casos de flagrant delicte”.

En cas que el propietari ingressi sense consentiment, aquest és considerat culpable d’un delicte de violació de l’habitatge. En aquesta situació, pot ser sancionat amb privativa de llibertat per un lapse comprès entre sis mesos i dos anys.

L’ingrés de l’arrendatari a la seva propietat és inusual quan l’immoble està en lloguer. No obstant això, en ocasions pot passar a causa de la inseguretat sobre les condicions en què pugui estar la seva propietat. Per això, és molt important saber triar a l’inquilí. En aquest sentit, recomanem confiar en la gestió de professionals immobiliaris i per a això pots comptar amb els serveis de Finques Trilla.

This post is also available in: Spanish

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà.